Işığın renkli camlarla dansı
İnsanın camı keşfedip, yaşam alanlarındaki ışık boşluklarında kullanmaya başlamasıyla temelleri atılan bir sanattır VİTRAY.

Değişen estetik anlayışıyla vitraya olan ilgi azalsada usta ellerde sabırla tek tek dizilen camların, ortaya çıkardığı olağanüstü camdan resimlere bakıpta büyülenmemek imkansız
@asoskay2009
VİTRAY  NASIL BİR SANAT DALIDIR ?
Vitrayın geçmişi, camın bulunuşu kadar eskiye dayanır.Renkli camların bir şekilde yanyana getirilmesiyle oluşan eserlere vitray diyoruz. Vitraya sanat olarak baktığımızda ise, sadece bu bakış açısıyla sınırlı kalmadığını görebiliriz. Camlardan oluşan resmin tüm detaylarıyla vitray tekniği ile işlenmesi ve  baktığınızda bir resim olarak algılanabilinmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için vitray sanatında cama hakim olmak gerekmektedir.
  Cam zorlu bir malzemedir, kırılgandır. Cam işlemeleri veya camdan yapılan herhangi bir süs eşyası yada tablo kırıldığında tamiri mümkün değildir. Vitrayın en güzel özelliklerinden birisi tamiri mümkün olabilmesidir. Vitrayın bir kaza sonucu içinden kırılan parçaları sökülüp, kurşunlarla oynanarak, yerine yeni bir parçanın yerleştirilmesi ile onarılabilinir. Vitray korunmuş olur. Vitrayın antika özelliği yüksektir, çünkü kalıcıdır. Cam işlemelerine bu özelliği kendini ayrıcalıklı kılar.