Vitray dekorasyon malzemesi değil, sanat dalıdır.
VİTRAY YAPINDA GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR ?
Cam, cam kesicisi (Elmas), cam kırma pensesi, özel kurşun profiller, Bakır folyo, lehim , lehim pastası ve havya ana malzeme ve aletlerdir.Bunların yanı sıra hazırlık malzemeleri olarak karton, mulaj kağıdı, cam yüzeyinde kolay silinmeyen asetat kalemi ve vitray şablon makasına ihtiyacımız olacaktır.
CAM İLE ÇALIŞIRKEN ÇALIŞMA GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNLEMLERLER NELERDİR ?
Vitray çalışmalarında cam kesimi herhangi bir eğitim almadan yapılırsa ciddi tehlike yaratabilir. Ben bir vitray eğitmeni kontrolünde cam kesiminin eğitimini mutlaka öneriyorum. Bu konuda bilginiz olmadan kendi kendinize vitray için cam kesmeye kalkışırsanız elinizi kesmenizi göze almanız demektir. Cünkü eğitim sonucunda cam sizin elinizi, elinizde camı tanıması gerekiyor. Vitray için cam kesimi yapılırken tutma ve kırma tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Biraz uğraşın, deneyerek öğrenin veya şu teknikle cam kesebilirsiniz diyemem, tehlikeli olacaktır.
VİTRAY YAPIMI NASIL BİR EĞİTİM GEREKTİRİYOR ?
Vitray yapabilmek için biraz da olsa mekanik, cam ve resim hakkında bilginiz olması gerekiyor. Ülkemizde vitraya yönelik profosyonel eğitim olanakları kısıtlı. Bu gün Güzel Sanatlar Akademilerinde seçmeli ders olarak vitray eğitimi var ama pratıkte uygulaması zor teknikler öğretilmektedir. Piyasada bulunan malzemelerle de kolayca uygulanamıyan bir tekniktir bu. Vitray atölyelerinden de bu eğitim alınabilinir. Aslında hem akademik , hemde vitray atölye öğretimi alınabildiğinde,  gerçek ustalık geliştirilmesinde kaliteli bir yol izlenmiş olunacaktır. Bu eğitimi alabileceğiniz vitray atölyeleri hergün biraz daha azalıyor. Çünkü bu vitray sanatını toplum yavaş yavaş unutmaya başladı.
VİTRAY YAPIMINDA GÖRSEL AŞAMALAR
PROJE
CAM KESİMİ
ÖRME VE LEHİMLEME
BİTİŞ
VİTRAY KONUSUNDA GÖRSEL İZLETİLER
VİTRAY NEDİR?
VİTRAY DESENİ NASIL HAZIRLANIR
VİTRAY MALZEMELERİ NELERDİR?
VİTRAY ŞABLONU NASIL HAZIRLANIR?
VİTRAY YAPARKEN CAM NASIL KESİLİR?
VİTRAY YAPARKEN CAMLAR NASIL BİRLEŞTİRİLİR?
@asoskay2009
TARİHÇE
Cam, eski zamanlarda çoğu kez krala bağlı olarak faaliyet gösteren atölyelerde, zengin müşterilerin gereksinimlerine yönelik olarak üretilmiştir. İlk günden beri, değerli taşlara ve insan eliyle yapılmış madeni eşyalara alternatif olarak kullanılmıştır.

     Camın tesadüfen keşfinin ardından, bu şeffaf  bloklar evlerin sadece ışık alan deliklerden oluşmuş o dönemin pencerelerinde kullanılmaya başlanır. İnsanlar camı işleme tekniklerini geliştirirken, metal tozlarını karışıma katarak farklı renler elde etmeye başlarlar. Işık geçirdiği için aydınlık olmasını istedikleri evlerin bölümlerini bu renkli şeffaf yeni malzemeleri kullandıklarında ilk vitray örnekleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

    Zaman içinde cam inceltilir, dahada saydamlaşır ve renkli levhalar oluşturulur. İslamiyetle birlikte, bu tarihsel ışık pencereleri, çeşitli bölgeleri boşluklar halinde oluşturulmuş alçı blokların deseni içinde, çeşitli renkte camların yerleştirilmesi ile oluşmuş teknik kullanılmaya başlanmıştır. Camilerimizde gördüğünüz vitraylar gerçekten hayranlıkla izlenebilecek bir ruh hali taşırlar. Batıda ise bu cam parçaları desenine ve renklerine göre dizilerek birleşim yerlerine eritilmiş kurşun akıtılarak dolgu yapılırak ve bu günde tekniği gelişmiş olan ilk vitraylar elde edilmiştir.

CAMIN KİMYASI

Aşırı soğutulmuş alkali ve toprak alkali oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan bir sıvı olan camın ana maddesi silisyumdur (SiO2). Cam, erimiş haldeki amorf yapısını koruyarak katılaşan inorganik cisim olarak tanımlanabilir.
Camın üretimi sırasındaki hızlı soğuma sebebiyle, kristal yerine amorf bir yapı oluşur. Bu yapı, cama saydamlık ve sağlamlık verir.
Camın bileşimindeki 3 madde, cam haline gelebilen oksitler, eriticiler ve stabilizatörler denen ana maddelerdir: kum, soda, kireç.
Milat öncesi dönemlerde Akdeniz’de soda ticereti yapan yük gemisi, bir adaya demir atmak zorunda kalır. Denizciler, incecik kumlar üzerinde yakacakları ateşi çevirebilmek için taş bulmak şöyle dursun, bir küçük cakıl taşı bile göremezler. Değerli kargolarından bir kaç soda taşı getirerek bu sorunu çözerler. O zamanlar soda maden ocaklarından çıkarılıp çoğunlukla temizlik malzemesi olarak kullanılan kristal taşlardır. Ateş yakılır, yemek pişer, önce korlanan sonra yavaş yavaş sönen ateş çevresinde uyuyup sabahı bulurlar. Sabah sodaları gemiye götürmek üzere ellerine aldıklarında, sodaların kumla yüksek ateşte erimiş ve şeffaf ve sert bir malzemeye dönüştüğünü farkederler. Aynı tarihsel dönem arkeolojik çalışmalar içinde Mısır'da da cam örneklerine rastlanmıştır.